Hastaya Özel Üretim Amputasyon Protezleri ve Ortezler

PROTEZ VE ORTEZ REHABİLİTASYON

Öncelikle bazı terimlerin tanımlarını vermek doğru olacaktır.

Amputasyon, Herhangi bir nedenle bir uzvun belli bir seviyeden kaybedilmesi, kesilmesidir.

Güdük, amputasyon sonrasında uzuvdan kalan kısma güdük adı verilir.

Protez (prosthesis), Kayıp ekstremite parçasının yerini alarak güdüğe fonksiyon kazandıran cihaza protez adı verilir. Vücut içinde ise internal (kalça ve diz endoprotezleri); dışında ise eksternal protez adını alır. Protez bazı temel parçalardan oluşmaktadır. Bunlar:soket (güdüğün içine girdiği kısım), süspansiyon aracı (protezi güdüğe bağlayan ve düşmesini önleyen fiksasyon elemanı), taban ve bağlantı kuran araç.

Protezin yapım, yerleşim ve proteze alıştırıp fonksiyon kazandırma işlemlerinin tümüne de protez rehabilitasyonu denir. Protezin yapım aşaması bittiğinde hasta pozitif eğitim kuralları çerçevesinde eğitilmelidir. Bu eğitim denge, ağırlık taşıma, yürüme gibi aşamalardan oluşur. İlk denemelerde korkutmamak ve ön yargı oluşturmamak çok önemlidir. Ödül maması vererek pozitif şartlandırma yapılması yararlı olur. İlk hedef hastaya ayağında yabancı bir cismin varlığını kabul ettirmek olmalıdır. Alışma dönemi sonrası çok yoğun bir rehabilitasyon yaşaması gerekebilir. Bu süreç fizik tedavi egzersizlerinin yanı sıra, ilaç kullanımı, besin düzenlenmesi gibi birkaç başlık altında sıralanabilir. Tüm bunlar başarıyla yapılsa bile veteriner hekimlikte protez yapılan hastalarda protezi kullanabilme oranı ne yazık ki %80 ‘dir.  Yani ne yapılırsa yapılsın 5 hastadan biri protezi kullanamayabilir.

Protez ve ortez farklı kavramlardır. Protez var olmayan bir uzvun yerine geçer. Oysa ortez var olan bir uzvun fonksiyonelliğini arttırmak için kullanılır. Hastanın ihtiyaç duyduğu protez ve ortezleri hastanın kalıp ve ölçüleri alınarak ona özel şekilde üretimini atölyemizde gerçekleştirmekteyiz. Ne tarz bir protez veya orteze ihtiyacı olduğu konusunda konsültasyona ve bilgi paylaşımına açığız. Bizimle iletişim formlarımız veya telefon numaramız üzerinden iletişim kurabilirsiniz.